----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Jelszóképző

Osvalt Dénes
2022.03.05 21:32
Jelszóképző

Észre sem vesszük, de mindennapi életünket jelszavak veszik körül. De vajon jól használjuk a jelszavakat?

A legfontosabb banki jelszavaktól kezdve a honlap regisztrációig erős és gyenge – vagy éppen ne adj’ Isten azonos – jelszavakat használunk.

A jelszavak tömege alaposan feladja a leckét, pontosabban az a tulajdonságuk, hogy nem árt megjegyezni őket. Még mindig sokan elkövetik azt a hibát, hogy ugyanazt a jelszót adják meg mindenhol, mert úgy biztosan meg tudják jegyezni.

Ugyanakkor minden helyen más-más jelszót megjegyezni nem egy könnyű feladat. Mit tehet ilyenkor az ember? Feljegyzi őket valahova? Vagy éppen a számítógép egy szöveges fájljában tárolja őket? A helyes válasz, hogy egyik helyen sem, mert egyik sem biztonságos.

A legbiztonságosabb megoldás a jelszó menedzser. A legegyszerűbben úgy írható le ez a szolgáltatás, hogy minden jelszavat és a hozzájuk tartozó hely nevét egy helyen tárolod egy spéci titkosítás segítségével. Már mindegyik operációs rendszeren (Windows, iOS, Android stb.) futhat jelszó menedzser program. Ehhez csak egyetlen egy jelszót kell megjegyezni, ez pedig a jelszó menedzser programba való belépésé.

Mik az előnyei? Nincsen többé elveszett jelszó. A jelszó végre lehet komolyan erős, azaz normális esetben megjegyezhetetlenül hosszú és randomszerű. Mindegyik ilyen program a „Zero Knowledge” titkosítást használja, ami azt jelenti, hogy a szolgáltató nem ismerheti meg a jelszavakat. Mindegyiket független biztonsági cégek auditálják. A hátránya, hogy a menedzserbe való belépés jelszavára nagyon kell vigyázni.

A legismertebb jelszó menedzser programok

- LastPass; az ingyen verzió sajnos csak vagy mobilon, vagy laptopon használható, a több készülékes Premium változat fizetős, kb. 12.000 Ft/év).

- Bitwarden; az ingyen változat nagyon sok szolgáltatást tartalmaz, még jelszavakon kívüli infókat (pl. bankszámlaszám + kódja) is lehet tárolni, szinte minden keresővel kompatibilis. A fizetős verzióban (kb. 3.500 Ft/év) a belépéshez még egy azonosítási lépést adnak, azaz még biztosabb.

- Dashlane; az ingyen app kevesebb tud, mint a LastPass, a fizetős (kb. 14.000 Ft/év) már mindent tud, még a hekkelési kísérletekről is értesít.

- 1Password; ez a legrégibb menedzser, nincsen ingyenes változata, a fizetős (kb. 12.600 Ft/év) verzió viszont magasan veri a mezőnyt, szinte mindennel kompatibilissé tehető (pl. iCloud, Dropbox vagy akár intranet), utazó verziója a határátlépés előtt eltávolítja az érzékeny adatokat (az angolszász országokban a határőrség belenézhet egyes eszközökbe).

Szinte bármelyik használata egy egészen biztonságos világba enged belépni, érdemes kipróbálni valamelyiket.

Forrás:
https://toomanyadapters.com/password-managers/