----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Amit még nem tudtunk a Karácsonyról

Osvalt Dénes
2020.12.22 08:40
Amit még nem tudtunk a Karácsonyról

Amit nem árt tudni a Karácsonyról.

Hasznos ismerni olyan karácsonyi érdekességeket, amelyek jó beszédtémák lehetnek az ünnepi társaságokban.

A kezdetek

Valahol ott illik kezdeni, hogy az örökzöld növényeket annak idején a téli napéjegyenlőség ünnepén használták a katolikusok előtti „barbárok”, emlékeztetve arra, hogy egyre közelebb kerül a tavasz. 
Az első Karácsonyt 336-ban, Rómában ünnepelték meg december 25-én. Ez a dátum ugyan nem szerepel a bibliában, mint születésnap, ám Jézus szülinapja überelte az addigi pogány ünnepet, a Szaturnáliát.

A karácsonyi szimbólumok
A koszorú eredendően egy keresztény szimbólum, ami Jézus fejére helyezett töviskoszorúra emlékeztet, a rajta lévő piros bogyós díszek pedig Jézus vérét jelképezik. Az ünnep hivatalos színei a piros (Jézus vére), a zöld (élet és újjászületés), valamint az arany (fény, gazdagság).

Xmas
Sokan használják – külföldön – ezt a rövidítést, azt hihetnénk, hogy a mai kor divatos idő- és karaktermegtakarítása lehet, ám ez nem igaz. Az 1100-as években a Christianity-t (kereszténység) Xianity-nek betűzték, az első betű a görög X vagy chi azt jelentette, hogy „Christ”. 1551-ben az ünnepet „Xtemmas”-nak hívták, amelyet „Xmas”-nak rövidítettek. A rövidítés nem volt szokatlan akkoriban sem, sokszor a kódexek papírhiánya miatt volt rá szükség.

A karácsonyfa
A karácsonyfát a német Albert hercegnek köszönhetjük, aki ezzel köszöntötte feleségét, az angol Viktória királynőt. A valódi népszerűséget a média alapozta meg, mert az újságok lehozták a karácsonyfa előtt ülő királyi pár rajzát. Attól kezdve mindenki karácsonyfát akart.
A legmagasabb karácsonyfa rekordját egy több mint 67 méteres fenyőfa tartja, amelyet 1950-ben, az amerikai Seattle városában állítottak fel.
Norvégia pedig 1947. óta a mai napig küld egy óriási fenyőfát Karácsony előtt a londoni Trafalgár térre cserébe a II. Világháborús angol támogatásért.

Amerikai karácsony
Mint az ismeretes, az amerikaiaknak nem a Jézuska hozza az ajándékot, hanem a Télapó, így róluk külön megemlékezünk.
Először is miért lógatnak zoknikat a kandallóra? A megoldás az eredeti Mikulás történet, amikor Szent Miklós a kéményen át egy zacskó aranyat dobott le a szegény embernek és három leányának hozományként (hogy ne kelljen az utcán megkeresniük). Az amcsik azóta is várják a szerencséjüket, s nekik bizony oda érkezik a jelképes ajándék.

Ha már Mikulás és Amerika, akkor mindenképpen meg kell említeni, hogy a NORAD (Észak-amerikai Légvédelmi Parancsnokság) az ötvenes évek óta követi a Télapó útját, ez a „Santa Tracker” szolgáltatásuk. Mindez véletlenül szakadt a nyakukba, amikor még 1955-ben egy újságban félrenyomtattak egy Télapó infó telefonszámot, amelyet így a légvédelem parancsnoka vett fel. A Télapó aktuális helyzete tehát az Interneten és már iPhone appon is követhető.

Karácsonyi kaja
A filmekből állandóan a karácsonyi töltött pulyka ömlik ránk, viszont – majdnem fej-fej mellett – a népszerűbb karácsonyi étel a sonka. A sokak által választott báránycomb a futottak még kategóriába tartozik. A közös nevező, hogy a nagy ünnepi trakta utáni napon a fentiek maradékából készült szendvicsek viszik el a pálmát. Bármelyik felsorolt étel nagyságrendekkel veri a pulykakorszak előtti angol karácsonyi ételt, a mustáros disznófejet.

Természetesen a főétkezéshez mérhető fontosságú az édesség. Hagyományosan a cukorpálca a hivatalos édesség, amellyel először az 1800-as évek közepén díszítették a karácsonyfát. Nem hivatalosan eredete oda vezethető vissza, hogy a hosszú templomi ceremóniák alatt ennek segítségével tartották csendben a gyermekeket.

Szokás emellett még többféle süteményt is kínálni, ám a pálmát nálunk a szaloncukor viszi el. Sajnos nem magyar, hanem francia eredetű, hozzánk – a szalonokba – az osztrákokon át került, Jókai Mór szaloncukkedlinek nevezte. Viszont mi találtuk ki, hogy a karácsonyfát díszítsük vele.

Végül néhány érdekesség: A New yorki Szabadságszobor a franciák karácsonyi ajándéka volt az amerikaiaknak. Máig ez a legnagyobb karácsonyi ajándék. A Rubik kocka 1980-ban a legnagyobb számban eladott ajándék volt és a mai napig népszerű világszerte. A leghíresebb karácsonyi tűzszünetet a németek és az angolok kötötték 1914-ben, amikor nemcsak ajándékot adtak egymásnak a katonák, de még focimeccseket is vívtak egymással. A folytatást persze ismerjük.

Források:
https://www.goodhousekeeping.com/holidays/christmas-ideas/g2972/surprising-christmas-facts/?slide=1

https://thefactfile.org/interesting-facts-christmas/2/