----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Űrhajózni kell

Osvalt Dénes
2021.04.12 10:42
Űrhajózni kell

Hatvan éve járkálunk az űrben

Hatvan éve, április 12-én indult az világűrbe az első ember, Jurij Gagarin. Ez a nap az űrhajózásé.

Azóta több mint 400 ember járt már az űrben, közöttük az egyetlen magyar, Farkas Bertalan (bár talán a magyar származású Charles Simonyit is ide sorolhatjuk). Hivatalosan az tekinthető űrhajósnak, aki legalább egyszer megkerülte a Földet 100 kilométeres magasság felett és legalább 28.800 km/órás sebességgel. És ki tudja, lehet, hogy éppen ma születik meg a következő magyar űrhajós.

Pár napja dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson a Szojuz űrkapszula, amely 3 űrhajóst (2 fő Roscosmos + 1 fő NASA) vitt féléves küldetésre. Ez volt a 64. ilyen érkezés, és ezt a hatvan éves évforduló és Gagarin tiszteletére tették meg. Az a kilövőállást, amelyről Gagarin elstartolt, még mindig használják, utoljára 2019-ben küldtek fel onnét űrjárművet. A kapszula visszafele szintén egy NASA-s és kettő orosz űrhajóst hoz vissza.

Persze a NASA-nak azért egy űrállomásos túránál komolyabb programjai is vannak; a most folyó marsi felszíni és légi felderítés (benne az első marsi helikopterezéssel), azaz a Mars 2020 Rover program mellett három év múlva egy nőt (és egy férfit) el akar juttatni a Holdra a Moon24 programmal egy hétre és természetesen holdsétálnának is a földfényben. A 2020-as évek végére építenék meg az Artemis holdbázist.

Akkor még nem beszéltünk olyan programokról, mint az SLS (Űrkilövő Rendszer), a valaha épített legnagyobb rakéta, amely képes földkörüli pályára állítani a mélyűr felderítésére képes Orion űrhajót és a holdi kommunikációs Kaput. Ez utóbbi a Hold körüli pályán keringene, és kiinduló állomása lenne a Hold felfedezésének.

Dolgoznak az Europa Clipperen, amely a Jupiter Európa holdját fogja felderíteni.

Emellett sok, kevésbé látványos dologgal is foglalkoznak, úgy mint az alacsony üzemanyag fogyasztású, csendes kísérleti repülőgép létrehozása (X-plane), avagy a teljesen elektromos/elektronikus repülőgép (X-57 ’Maxwell’) elkészítése. A Landsat program folyamatosan figyeli és adatokat szolgáltat a földfelszínről, hogy azok elemzése segítsen megérteni a bioszféra és felszín változásait.  A SWOT program ugyanezt teszi az óceánok felszínét vizsgálva. Sok teleszkóp üzemeltetésében is részt vesznek, vizsgálva a Napot, a Naprendszert és a mélyűrt.

Természetesen munkájuk során rengeteg tudományág képviselőinek feladatait koordinálják, többek között a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó űrhajósokét is. Sok fejlesztésük került át a civil szférába a teflontól a 3D nyomtatásig.

Források:
https://www.spacedaily.com/reports/Three-man_crew_docks_at_ISS_after_flight_honouring_Gagarin_999.html
https://www.space.com/biden-nasa-2022-budget-request

https://www.nasa.gov/specials/60counting/future.html