----> HŰSÉGPROGRAM <----
Regisztrálj most és azonnali 500 + Hírlevél: 1000 pontot írunk jóvá a fiókodban! 

Blog

Húsvét a világ körül

Osvalt Dénes
2021.03.31 07:58
Húsvét a világ körül

Meglepő húsvét szokások a világ minden tájáról.

Végre jó az idő, megvolt az óra átállítása és hamarosan jön a nyuszi. Most már biztos, hogy tavasz van.

A már megszokott húsvéti tojásdíszítés és csokitojás gyűjtés mellett rengeteg, néha meglepő húsvéti szokás dívik a világban. Minden szokásnak megvan az eredete, például Amerikába a német bevándorlók vitték be a fészekbe helyezett, szépen festett tojások hagyományát.

Nem árt azért megemlíteni, hogy magának a húsvétnak az eredete egy pogány tavaszünnep, ahol a tojás a természet megújulásának, a tavasznak a jelképe volt. Innen már csak egy keresztény lépés volt Jézus feltámadása. A lényeg, hogy itt van a tavasz.

Hát akkor nézzünk körül a világban, hogyan ünnepelik egyes helyeken a húsvétot.

Bermuda
Hogyan is másképpen, mint Nagypénteki vízi széldeszkázással (kite) kezdődik az ünnep, majd másnap tőkehal evéssel folytatódik.

Guatemala
A húsvéti felvonuláshoz főváros utcáit virágszőnyeggel borítják, melyet gyümölcsökkel, zöldségekkel és homokkal tovább díszítenek. Sok helyütt helyi művészek dekorálják maya stílusban a helyszíneket.

Fülöp-szigetek
A legkatolikusabb ázsiai országként nagyon komolyan veszik a húsvét ünnepét. Minden évben néhány fanatikus hívőt ténylegesen keresztre feszítenek – az egyház rosszallása ellenére –, mert át akarják élni azt a fájdalmat, amit Jézus is átélt a kereszten. Az biztos, hogy ez a legdurvább húsvéti hagyomány.

Mexikó
A legjobb, hogy kettő hétig tart az ünneplés, igaz, hogy régiónként változó formában. Néhány helyen papírmasé Júdásokat égetnek, másutt a hívők 12 templomban imádkoznak 12 nap alatt. Ez mondjuk nem annyira látványos, inkább spirituális. Egyes régiókban a hívők az ünneplő tömeg előtt történésről történésre eljátsszák a bibliai történetet.

Ausztrália
Eleve hátránnyal indultak húsvétkor, hiszen az 1800-as évekig nem volt nyúl Ausztráliában, betelepítették a nyuszikat és a II. Világháború végére már 600 millió volt belőlük és a legeléssel tönkretették az ausztrál természetet. 1950-ben biológiai (vírus) fegyverrel 90%-ukat megölték. Azóta a nyulak mutációval küzdenek a vírus ellen, ám a vírus is mutálódik, szóval megy a küzdelem. Ja igen, a húsvét; náluk nem a nyuszi hozza az édességet, hanem a nyúlfülű bandikut (egy nagyfülű, kb. 30 centis mindenevő erszényes). Ez mindkét fél részéről érthető.

Olaszország
Firenzében az első keresztes háború óta (350 éve) minden húsvétkor egy feldíszített kocsiban tűzijátékot „robbantanak fel” a dóm előtt, miközben a felvonulók középkori ruhákban ünnepelnek. Eredentően a jó termés kérése volt a cél, ma már főként Jézus feltámadásának megünneplése.

Finnország
Húsvétkor a gyerekek boszorkánynak öltöznek és édességet kéregetnek az utcán tollakkal feldíszített fűzfaágakat hordozva. Másutt máglyákat gyújtanak meg, hogy a Nagyhéten köztudottan seprűn repkedő boszorkányokat elijesszék. Ez régebbi hagyomány, mint a Halloween, lehet, hogy az amcsik innen koppintották?

Lengyelország
A vízzel locsolkodás alapvető népszokás húsvétkor, olyannyira, hogy a húsvét hétfőt nedves hétfőnek hívják. A hagyományos vödörtől kezdve a modern vízipisztolyig mindent bevetnek, hogy a másik ne ússza meg szárazon. A hagyomány szerint az a lány, a teljesen elázik, egy éven belül férjhez megy, talán ezért csekély az ellenállás.

Franciaország
A Dél-franciaországi Haux városában minden húsvét hétfőn egy óriási, 15.000 tojásból készült rántottát sütnek a főtéren, és minden arra járó ehet belőle. A legenda szerint Napóleon az átvonuló seregének kért a várostól először egy ilyet, s úgy tűnik, hogy ez mély benyomást tett rájuk.

Görögország
Korfuban az emberek Nagyszombaton vízzel telt edényeket dobnak ki az ablakon. Egyesek szerint ez a tavasz érkeztének ünneplése, mások úgy látják, hogy ez az annak idején a szigetet elfoglaló velenceiek újévi, szintén edénydobálós ünneplésére vezethető vissza. Mindenesetre ilyentájt csak óvatosan célszerű sétálgatni.

Norvégia
A húsvétkor a norvégok az időt a regényolvasással és sízéssel ütik el. Az olvasás hagyománya 1923-ra vezethető vissza, amikor egy könyvkiadó az országos lapok első oldalán hirdette új regényét, meglehetősen megzavarva az e helyütt mindig csak hírekkel találkozó embereket, akik engedelmesen elolvasták a könyvet. S azóta a könyvolvasás húsvéti hagyománnyá vált.

Spanyolország
Talán legextrémebb európai húsvéti szokást a Costa Braván lévő Verges városában tartják meg. Nagycsütörtökön eljárják a haláltáncot, méghozzá csontváz kosztümben. Nappal a passió egyes részeit játsszák el, éjféltől pedig három órán át az utcán táncolnak, miközben többen hamus dobozokat hordoznak körbe.

Ahány ház, annyi szokás, ám a lényeg a tavasz és Jézus feltámadása. Hosszabbak a nappalok, melegedik az idő, nyílnak a korai virágok, megjelennek a zsenge zöld levelek és itt a tavasz, amely előtt tavaszi kollekciónkkal tisztelgünk.

Forrás:
https://www.womansday.com/life/travel-tips/g2175/easter-traditions/